THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pozdě, ale přece. Tato prostinká fráze budiž nám omluvenkou za to, že jsme na stále ještě aktuální (díkybohu!) poslední nahrávku ostravských ultra – smrtonošů DEFLORACE nijak nespěchali. Důvody snad netřeba nijak detailně rozebírat, obzvláště když první pohled na vizáž alba samotného (i když ten hrací čas…) ruku v ruce s prvním poslechem jasně prozradí, že u podobné porce ortodoxního a extrémního death metalu vůbec nerozhoduje, zda nad ní rozjímáte v půli roku 2004 nebo 2006.
Tak, tak, jestli kdokoliv od DEFLORACE, alias tuzemského myšlenkového klonu amerických MACABRE, čekal cokoliv jiného než další procházku nekonečným seznamem nechvalně známých (povětšinou) sériových vrahů, na pozadí hutného soundtracku k přetavování smrtky v pravý kov, asi toho o ní (a od ní) mnoho neslyšel. Po malé personální rošádě a vynucené pauze kapela navázala přesně tam, kde v roce 1998 (mimochodem, jak i zde vidno, čas je v téhle branži skutečně velmi relativním pojmem) na albu „11 Murders“ (prosluvší zejména excelentním kouskem „It Was Václav Mrázek“) skončila. Řady nelidských zločinců, do jejichž nepochybně zajímavých životních příběhů podnikla DEFLORACE přece jen poněkud povrchní textovou sondu (abych to vysvětlil – ty příběhy jsou skutečně zvrácené a kromě toho, že nepřipravenému jedinci mohou velmi silně rozšíří obzor vědění a poznání, mám rovněž za to, že poskytují prostor pro daleko větší lyrické úvahy), se rozšířily například o Johna George Haigha alias „vraha s kyselinovou koupelí“, aljašského vraha Roberta Hansena, poláky Leszka Pekalskiho a Pawla Tuchlina alias „Scorpiona“ nebo naše domácí „reprezentanty“ Jaroslava Papeže (popraven 8. června 1967 v Praze) a Ladislava Hojera (popraven 7. srpna 1986 v Praze – to jen tak pro zajímavost). Řady hudební, oproti tomu, se v žádném případě nerozšířily, a ptáme-li se, jak se to s nimi tedy teď má, odpověď je jednoduchá. Standardně. Symbolických a solidních jedenáct ultra deathových výplachů, kytary zuřivé (to ve spíše vzácnějším případě zručnějšího nápadu – viz. „I Want To Kill“ nebo „Láďa Hojer´s Going“) a zuřivější (naopak skoro všude) a jedny ze zajímavějších okamžiků ve chvílích, kdy Petrův (alias Bublův) chropot opustí vyjeté koleje a věnuje se stylizaci do masového vraha („Láďa Hojer´s Going“) nebo prostému smíchu („The Most Dangerous Game“). Když bych to s dovolením měl celé shrnout, neboť už zřejmě není nad čím se ještě pozastavit, nejspíš bych se dostal k docela předvídatelnému konstatování. Ano, prostě takový normální masakr.
Takoví normální zabijáci v podání DEFLORACE.
5,5 / 10
1. Apocalypsa
2. Leszek Pekalski
3. I Want To Kill
4. Láďa Hojer´s Going
5. The Last Bath (Vampire)
6. In Sign Of Blood (A Hymn Of Gore)
7. Scorpion (11 murders)
8. Does She Love Me, Doesn´t She Love Me?
9. Murder In The Cinema
10. The Most Dangerous Game
11. Christmas Song
Suffering (2014)
Massacre (2004)
11 Murders (1998)
Perverted Look At The World/Dreams Of A Serial Killers (split) (1996)
Dreams Of Serial Killers (demo) (1995)
Postmortal Abomination (demo) (1994)
Morbid Oratorium (demo) (1994)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.